МАУРИЦИУС

                                                                                             од 1295€

9 ноќи / 12 дена

Маурициус – еден од нај познатите тропски острови во Индискиот океан, со своите егзотични пејзажи – недопрени бели песочни плажи, тропски шуми и импресивни вулкански планини, привлекува многубројни туристи од Европа и целиот свет во текот на целата година. Се наога на 800км источно од Мадагаскар, зафаќа површина од 1865км2 и населува над 1милион жители. Главни јазици се англиски, креолски, француски како и неколку индијски јазици. Плажите на Маурициус се меѓу нај убавите на светот. Коралниот гребен кој го опкружува поголемиот дел од островот овозможува чиста и тиркизна вода совршена за бањање. Но, покрај сончањето и пливањето, честопати е тешко да се знае што следно да се прави на Маурициус. Островот е преполн со историски знаменитости, културна разновидност, географски варијации и речиси неограничени активности. А неговата единствена и најголема предност се опуштените, шармантни луѓе што во посакуваат топло добредојде. Маурициус е најразвиениот од Макаренските острови, а главниот град Порт Луис кој се наоѓа во северозападниот дел на државата е најбогатиот град во Африка. Локалната клима е тропска, зимите се суви од мај до ноември и со топли лета од ноември до мај.
Од прекрасните песочни лагуни и живописнатото крајбрежје на островот, овде навистина има за секого по нешто.

MERVILLE BEACH 3*

Се наоѓа на една од најубавите плажи на северот на Маурициус, на помалку од 2 километри од Гранд Беј, едно од најпознатите летувалиште кое изобилува со голем број на трговски центри, ресторани, шеталишта и други, најразлични објекти за забава.
Северниот брег на Маурициус, каде традицијата и колоритот се во постојана хармонија, познат е по својата исклучително блага клима и континуирано сончеви денови, мирно тиркизно море и најпрекрасните, шеќерно бели песочни плажи.


MERVILLE BEACH 3*** LUX
NORTH COAST
ВРЕМЕ НА ПРЕСТОЈ 18. МАЈ  –  27. MАЈ 2017
УСЛУГИ HB
НОЌЕВАЊА 9/12
Цена по лице во двокреветна соба 1295 €
Доплата за еднокреветна соба 365 €
Цена за 1во дете до 12 години со родители На барање

 

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ:     
 1.Ден: 17-ти Мај: Скопје    Состанок на групата на Аеродром Александар Велики во 18:50 часот. Лет за Истанбул со ТК1006 во 20:55 часот и слетување во 23:30 часот. Полетување кон Маурициус на 18 Мај со ТК160 во 01:55.
2.Ден: 18-ти Мај: МаурициусСлетување на аеродромот Sir S.Ramgoolam International во Маурициус во 12:40 по локално време. По завршување на пасошките и царниски формалности пречек од страна на локалниот партенр и упатување кон хотелот. Слоподно попладне. Вечера. Ноќевање
 3 –  10 ден: 19-ти – 26-ти Мај:Појадок. Слободно време за уживање и сончање покрај брегот на Индискиот океан. Можност за индивидуална посета на блиското туристичко место Grand Baie одалечено на 2 км од хотелот, или пак посета на главниот град на Маурициус – Port Louis. Вечера. Ноќевање
Наша препорака да не ги пропуштите да ги посетите најатрактивните места на Маурициус и воедно  да се запознаете со локалната култура( посета на националните паркови D’Ambre, Le Morne Brabant, Chamarel, Yemen Natural Reserve, водопади, можност за сафари екскурзии и прошетка со лавови, снорклинг екскурзии)
11 Ден: 27-ти Мај  Појадокот. Слободно попладне и напуштање на собите според хотелските правила. Трансфер до аеродром за летот на TK161 во 20:05. Лет за Истанбул. Пристигнување во Истанбул на 27 Мај во 04:45.
12 Ден: 28-ти МајЛет од Истанбул за Скопје ТК1003 во 08:00 чаост. Пристигнување во Скопје во 08:00 часот.

Цената влучува:

 • Авионски превоз  Скопје – Маурициус – Скопје
 • 9 ноќевања во Merville Beach 3* на база полупансион
 • Организиран трансфер аеродром – хотел – аеродром
 • Организација на патувањето и техничко водство / Пратител на групата

Цената не вклучува:

 • Аеродромски такси во висина од 404 еур
 • Дополнителни оброци и пијалоци кои не се наведени во програмата
 • Задолжително патничко осигурување
 • Факултативни излети:

Забелешки:
Минимален број на патници на база на кој е калкулирана цената на аранжманот, изнесува 15.

 • Во случај на помал број од 15 пријавени патници, аранжманот нема да биде откажан, но цената ќе претрпи промена
 • За резервации потребен е аванс од 30% од вкупнот износ на аранжманот.
 • Целосна уплата, најдоцна петнаесет (15) дена пред започнување на аранжманот.
 • Програмата и редоследот на разгледи и посети може да претрпи промени во зависност од состојба на терен и други објективни причини.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
 • Доколку не се оствари минималниот број на патници, Организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
 • Организаторот го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.

Важат општите услови за патувањe на Т.А. ДИСКАВЕРИ и СКТМ !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *